zalany laptop

Zalany laptop? W 10 prostych krokach dowiesz się jak zapobiec katastrofie! Laptop zalany kawą? Wodą? Sokiem? Jeśli właśnie zalałeś/aś swój laptop/notebook – czytaj tylko nagłówki i działaj najszybciej jak to możliwe! Jeśli chcesz wiedzieć, jak zachować się w przypadku zalania, lub już odłączyłeś/aś już swój laptop od prądu i nie wiesz co robić dalej… – zapraszamy do lektury poradnika „jak zachować się po zalaniu laptopa”.

Najważniejsze to – zachować spokój i zastosować się do naszych porad. Rozlanego mleka (piwa? wody?) w magiczny sposób odparować się nie da, ale możesz spróbować zminimalizować ewentualne straty. Im szybciej, tym lepiej!

1) Odłącz prąd! Wyjmij baterię!

wyjąć baterię

Nie czekaj aż system zakończy pracę, wyjmij baterię i odepnij zasilanie! Największym zagrożeniem jest zwarcie zaraz po zalaniu. Aktywność wody lub płynów powoduje zwarcie, konieczne jest natychmiastowe usunięcie baterii i odłączenie zasilania!

2) Odłącz wszystkie możliwe urządzenia zewnętrzne.

zapobiegnij zwarciuodłącz urządzenia

Odłącz i wyłącz wszystkie urządzenia zewnętrze podłączone do laptopa (zewnętrzne dyski twarde, napędy, mysz itp..)

3) Natychmiast odwróć laptopa

nie pozwól aby woda dostała się do środkaodwróć notebooka

Odwróć komputer do góry „nogami” natychmiast, aby zapobiec przedostawaniu się cieczy wgłąb laptopa. Pozwól cieczy wydobywać się na zewnątrz. Niech ciecz wypływa otworami wentylacyjnymi, nie dopuść, żeby woda dostała się do ekranu ani płyty głównej, która znajduje się pod klawiaturą.

4) Odsącz tyle płynu, ile jesteś w stanie, wciągnij wodę np. odkurzaczem!

odsącz cieczosusz

Na bieżąco pozbywaj się wydostającej się ze środka cieczy! Użyj ręczników papierowych lub innych, chłonnych, nie pylących materiałów. Możesz również użyć (oczywiście rozsądnie) domowego odkurzacza do odessania wilgoci, która nie zdążyła dostać się wgłąb laptopa, kilka-naście kropel cieczy nie powinno uszkodzić Twojego odkurzacza a może uratować Twój (zapewne o wiele cenniejszy) laptop!

Tyle może zrobić każdy użytkownik w przypadku zalania sprzętu. Jeżeli mieszkasz w Warszawie i nie czujesz się na siłach, aby zabrać się za rozkręcenie własnego laptopa – zleć to nam! Pogotowie Komputerowe pokomp.pl zadba, aby Twój laptop po zalaniu nie uległ zniszczeniu!

Jeśli czujesz się na siłach, żeby rozkręcić swój laptop – zapraszamy do dalszej części artykułu!


POGOTOWIE KOMPUTEROWE – WARSZAWA – SKUTECZNA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH! TELEFON: 512 614 413

5) Odłącz klawiaturę

mokra klawiaturaosusz cały komputer

Niektóre typy klawiatur (np. ibm https://www.intercultural-reflections.de/character-g/index.html , Lenovo seria think pad) posiadają klawiatury odporne na zalanie, wtedy należy poczekać, aż ciecz wypłynie spodem laptopa na blat. Jeśli posiadasz laptop odporny na zalanie – wyjmij i dokładnie osusz swoją klawiaturę.

6) Nie dopuść aby woda dostawała się głębiej.

Picture

Użyj suchej ściereczki, aby usunąć krople cieczy z ekranu, obudowy i okolic (zakamarków, zawiasów itp…)

7) Otwórz górną część obudowy

Picturerozkręć obudowę

Po usunięciu całego płynu z zewnątrz, konieczne będzie rozkręcenia obudowy. Jeśli nie czujesz się na siłach – zleć tę czynność specjalistom! Niektóre wycieki mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą powodować korozję wewnętrznych podzespołów elektronicznych:

  • Usuń swój dysk twardy aby uchronić swoje dane.
  • Odłącz wszystkie karty rozszerzeń, które jesteś w stanie.

8) Usuń zanieczyszczenia stałe.Pictureusuń zaschnięte plamy

  • Użyj miękkiej szczoteczki do zębów lub pędzelka aby delikatnie pozbyć się stałych elementów takich, jak ziarenka kawy lub zaschnięte krople coca-coli.  Za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza z regulowaną mocą usuń w bezpieczny sposób widoczne wyschnięte na proszek zawilgocenia na komponentach komputera.
  • Jeśli potrafisz wyjąć płytę główną – zrób to! Dotrzesz łatwo do wszystkich obszarów zalania!

9) Wypłucz.

mycie laptopa po zalaniu

Jeśli laptop zalany został czymś innym, niż woda – płukanie go będzie najbardziej dramatyczną częścią procesu czyszczenia. Istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie laptopa po zalaniu, w zależności od rodzaju zalania oraz ryzyka, jakie jesteś gotów podjąć:
Pomyśl o substancji, którą zalałeś/aś swój laptop i czy jest ona rozpuszczalna w wodzie.

  • Opłucz! Każdą możliwą cześć, do której dostała się ciecz, jeśli nie posiadasz izopropylenu, wypłucz wodą destylowaną lub w ostateczności pod bieżącą wodą i pozostaw do dokładnego wyschnięcia. Dla większości elementów elektronicznych woda nie będzie szkodliwa, jeśli nie dojdzie do zwarcia elektrycznego. Nie dopuść do zamoczenia takich elementów jak wentylatory, napędy cd/dvd.
  • Jeśli nie posiadasz izopropanolu – używaj wyłącznie wody dejonizowanej lub destylowanej. Normalna woda po wyschnięciu pozostawi ślady, które mogą powodować spięcia. Woda dejonizowana po wyschnięciu pozostawi czyszczoną powierzchnię czystą, bez śladów.
  • Nie kąp swojego laptopa! Użyj tyle cieczy, ile potrzeba – nie więcej. Lepiej umyć laptop kilkukrotnie za pomocą małych ilości izopropanolu, niż zafundować mu głęboką „kąpiel”.

10) Pozwól mu wyschnąć.

schnięcie laptopa po zalaniu

Pozwól mu wyschnąć w sposób naturalny.Połóż komputer z dala od powierzchni, tak aby powietrze mogło krążyć w okolicach całej jednostki. Pozostaw maszynę do wyschnięcia na 24 do 48 godzin. Równocześnie – zasyp baterię laptopa w misce suchego, białego ryżu – ryż bardzo dobrze „wyciąga” wilgoć spośród środków, które pewnie masz pod ręką 🙂 Możesz użyć również kulek dodawanych np. w pudełkach po butach – świetnie absorbują wilgoć!


11) Usuń lepkie/stałe pozostałości.

Picture

Sprawdź za pomocą patyczka do uszu, czy żadne miejsca nie kleją się, lub czy w gniazdach kart rozszerzeń, slotach itp nie pozostały ślady cieczy i płynu czyszczącego. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój laptop jest czysty – czynności z pkt 8-10 można powtórzyć. Zanim złożysz la


12) Skręć laptop ponownie

Picture

Jeśli w powypadkowym stresie nie zapomniałeś/aś, gdzie wkręcić te -naście wykręconych śrubek – złóż laptop w kolejności odwrotnej do rozkładania! 🙂


13) …i sprawdź czy działa poprawnie! 🙂

Picture

Udało się? 🙂 Jeśli klawiatura wpisuje dziwne „krzaczki” lub po wciśnięciu jednego klawisza wciska się kilka innych – klawiatura prawdopodobnie wymaga wymiany, ale możesz jeszcze spróbować umyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel płynu do naczyń. (Uwaga!) po takim zabiegu czas schnięcia ze względu na budowę klawiatur w laptopach boże wynieść nawet 2-3 dni. Nie podłączaj klawiatury, jeśli nie masz 100% pewności, że jest całkowicie sucha!


Wskazówki

Picture

Pozwól mu wyschnąć naturalnie. Umieść sprzęt w miejscu z dobrym dostępem do świeżego powietrza, sam/a również możesz zrobić sobie spacer po Warszawie dla ostudzenia emocji 🙂 Umieść laptop w taki sposób, aby powietrze miało bezpośredni dostęp do maszyny. Nie spiesz się z osuszaniem, pozostaw urządzenie do wyschnięcia na minimum 24 godziny.

Sprzymierzeńcem wszystkich osób, które zalały swój sprzęt elektroniczny jest… ryż. Tak, to nie żart. Zwykły, nie przetworzony, spożywczy ryż – świetnie absorbuje wilgoć, jest łatwo dostępny i tani. Jeśli chcesz, możesz zasypać zalaną płytę główną białym ryżem, przyspieszy to proces schnięcia sprzętu, pamiętaj, aby co pewien czas „przewrócić” ryż na „drugą stronę”, po kilku godzinach zmienić na nowy delikatnie usuwając stary za pomocą odkurzacza. Marka ryżu nie ma znaczenia, może być najtańszy, długo lub krótko-ziarnisty :))))


Ostrzeżenia!

Picture

Jeśli koniecznie chcesz przyspieszyć schnięcie swojego komputera – nie używaj gorącego strumienia powietrza, suszarki do włosów, opalarki, nie kładź komputera na grzejniku. Jeśli dysponujesz np. wentylatorem z regulowaną temperaturą nawiewu, ustaw regulator w pozycji minimalnej, i umieść w bezpiecznej odległości od sprzętu. Pamiętaj, że pomimo tego, że komputer podczas normalnej pracy nagrzewa się, ale gorące powietrze usuwane jest na zewnątrz obudowy. Nieodpowiednio obchodząc się z gorącym powietrzem możesz np. wywołać deformację obudowy, plamy na matrycy lub nawet trwałe uszkodzenie płyty głównej. Pośpiech nie jest dobrym doradcą! Jeśli chcesz użyć sprzętów dostępnych w domu – zamiast farelki, suszarki do włosów i wentylatorów – użyj odkurzacza. Ciecz należy wyciągać z laptopa zamiast „wpychać” ją do wewnątrz!

Absolutnie nie używaj suszarki do włosów, strumień powietrza może wywołać spięcie elektrostatyczne (zobacz, jak elektryzują się włosy podczas suszenia suszarką!). Wystarczy jedno małe spięcie elektrostatyczne (np. iskra między palcem a płytą główną) a Twoja płyta główna może być już do wyrzucenia! Dodatkowo, używając silnego strumienia powodujesz głębsze wnikanie cieczy wgłąb układów na płycie głównej komputera, („wpychasz” ciecz do środka), skąd w sposób naturalny już tak łatwo się nie wydostanie!


 

Co będzie potrzebne?

Picture

ciąg dalszy artykułu na temat zalania… wkrótce. Cierpliwości 🙂


admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *