Zapora systemu Windows, czyli tak zwany Windows Firewall – to taki portier naszego systemu operacyjnego. Zapora, jest element systemu Windows odpowiedzialny za rejestrowanie, monitorowanie i ograniczenie przesyłu danych między siecią Internet a użytkownikiem końcowym w celu zablokowania nieautoryzowanego dostępu do komputera za pośrednictwem osób/programów trzecich. Dla naszego „portiera” pakiety danych to goście a Twoje mieszkanie to Twój komputer. Wprowadzona została po raz pierwszy jeszcze jako element leciwego już (ale nadal bardziej popularnego, niż nam się wydaje!) Windowsa XP. Zgodnie z zaleceniem firmy Microsoft – powinna pozostać włączona nawet wtedy, gdy używamy własnego oprogramowania zabezpieczającego. Jak jest naprawdę? Czy zapora sieciowa w systemie Windows jest skuteczna? Kiedy i jak należy ją wyłączyć?

 

Picture

 

Zapora sieciowa ma bardzo proste zadanie – przepuszczać pożądane pakiety danych i blokować niechciane. Skąd program ma wiedzieć, który pakiet jest pożyteczny a który nie jest? Zapora posłusznie wykonuje polecenia użytkownika! Prawidłowa konfiguracja i obsługa zapory sieciowej ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa twojego systemu.

Sprawdź wbudowaną zaporę Windows:

Wbudowana zapora systemu Windows wystarcza do ochrony komputera przed atakami z zewnątrz. (nie mylić z brakiem konieczności posiadania oprogramowania antywirusowego!) Jeśli nie masz zamiaru korzystać z żadnej innej zapory, koniecznie upewnij się, że jest włączona. Windows XP z zainstalowanym dodatkiem SP2 (lub nowszym) włącza ją domyślnie.

Jeśli zdarzyło ci się zainstalować kiedyś zewnętrzną zaporę sieciową, prawdopodobnie nie włączyła ponownie wewnętrznej zapory Windows podczas jej odinstalowywania. Sprawdź więc, czy zapora Windows jest uaktywniona. Informacja ta widnieje na karcie Ogólne w aplecie Zapora systemu Windows – przywołasz go dwukrotnym kliknięciem myszy w Panelu sterowania.

Pomimo cennych rad Microsoftu, jeśli w twoim systemie jest zainstalowana zewnętrzna zapora innego producenta, zapora Windows zapewne zostanie wyłączona przez kreatora instalacji. Czy to dobrze? Bądźmy realistami, zazwyczaj produkt, za który płacimy jest lepszy i pewniejszy od produktu oferowanego nam przez Microsoft za darmo. Pamiętaj! Jeżeli już płacić – warto skorzystać z pakietów renomowanych firm!

Zapora sieciowa w systemie Windows Vista/7/8

Picture

 

W systemie Windows XP/Vista/7/8 znajdziemy wbudowaną dwukierunkową zaporę sieciową (firewall). Okazuje się jednak, że filtrowanie pakietów wychodzących jest domyślnie wyłączone, a samej zapory nie da się konfigurować manualnie. Aby przejąć pełną kontrolę nad systemową zaporą należy pobrać odpowiednie narzędzie. Polecamy Vista Firewall Control. Po zainstalowaniu Vista Firewall Control, gdy jakikolwiek program będzie próbował połączyć się z internetem, w prawym dolnym rogu ekranu wyświetli się niewielki komunikat z nazwą tego programu i szczegółami związanymi z danym połączeniem. Możesz samodzielnie skonfigurować Vista Firewall Control i pozwalać (lub nie) na nawiązywanie połączeń. Narzędzie jest łatwe w obsłudze i po krótkiej konfiguracji praktycznie zapominamy o tym, że jest na dysku. Warto je mieć i wiedzieć, czy komputer nie wykonuje niepożądanych połączeń.

Windows 10, gdzie jest zapora Windows?

W systemie Windows 10 funkcje zapory sieciowej przejął program Windows Defender. Opcje zapory sieciowej znajdziesz wybierając po kolei: Menu Start -> Ustawienia  -> Aktualizacje / zabezpieczenia -> Zabezpieczenia Windows -> Zapora i ochrona sieci.

Pamiętaj, nie wykonuj modyfikacji, których działania nie znasz/nie rozumiesz. Wyłączenie zapory może narazić Twój komputer/sieć na działanie ataków oraz szkodliwych programów oraz wirusów. Nie ponosimy odpowiedzialności za skutki nieprzemyślanych działań.

Czy należy wyłączyć zaporę Windows?

Nie http://opelz-blog.de/bokstaven-u/index.html , nie należy. Jest to jeden z najbardziej bezobsługowych elementów systemu Windows. Należy wyłączyć ją wyłącznie w sytuacjach do tego koniecznych jednak dla standardowego użytkownika komputera nie wymaga to zazwyczaj osobnej ingerencji. Programy zazwyczaj dodają wyjątek do zapory podczas instalacji, w momencie, jeśli wymagają ww. czynności, np. otwarcia portów przesyłu danych lub dodania dodatkowych uprawnień sieciowych.

admin
Jeden komentarz
  • Marek
    Odpowiedz

    Ciekawe podejście do tematu. Dobrze się czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *