UWAGA !
Ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) z czasem „zapadają” na usterkę określaną mianem martwych pikseli (bad pixels) lub subpikseli. Są to uszkodzone fragmenty matrycy https://qarshi.com/bokstaven-a/index.html , które wyświetlają się zawsze, bez względu na podejmowane na komputerze działania, w tym samym miejscu jako czarne plamki rozmiaru jednego piksela. Jedynym stuprocentowo skutecznym sposobem naprawy jest wymiana całej matrycy – dość kosztowna.
Martwe piksele mogą się pojawić zarówno po dłuższym użytkowaniu ekranu, jak i w nowym sprzęcie. Zostawiając na boku wymianę matrycy, mamy do wyboru jeszcze kilka możliwości rozwiązania problemu.
Po pierwsze, jeśli złych pikseli jest niewiele i są umiejscowione na obrzeżach ekranu, możemy się pogodzić z ich obecnością. Po drugie, możemy użyć któregoś z z darmowych programów do naprawy, jak np. UDPixel ze strony http://udpix.free.fr. Zakłada on, że szybka zmiana kolorów piksela może go ożywić.
Inną – prostą aplikacją jest Undead Pixel v.2.2 (wymaga zainstalowania platformy NET Framework 2.0 ze strony Microsoftu). Uszkodzone piksele lokalizujemy dzięki wyświetlaniu tła w różnych kolorach. W kolejnym kroku należy bardzo dokładnie utworzyć określoną liczbę migających punktów (1×1 piksela) lub obszarów punktów (5×5 piksela). Nie ma gwarancji powodzenia tych działań, ale wg użytkowników komentujących na stronie producenta – metoda ta okazywała się skuteczna.