Kasowanie Danych

Planujesz sprzedać swój komputer ale boisz się, że Twoje dane znajdą się w niepowołanych rękach?

Czy wiesz, że dysk po tzw. formatowaniu nadal posiada w sobie wszystkie dane, które na nim zapisałeś? Odzyskanie takich danych nie stanowi problemu dla żadnego średnio-zaawansowanego informatyka, prawdopodobnie Twój syn/brat/bratanek jeśli się postara też to zrobi! Komputer firmowy, leasing? Chcesz oddać komputer w drugie ręce? Upewnij się, że nikt nie uzyska dostępu do Twoich danych! Skorzystaj z naszej usługi zerowania dysków twardych i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo Twoich danych!

Kasowanie danych – proces usuwania zawartości nośnika elektronicznego w sposób, który utrudnia lub całkowicie uniemożliwia ich późniejsze odzyskanie lub odtworzenie osobom trzecim. Jest to proces znacząco różniący się od klasycznego usuwania plików. Działania takie stosowane są m.in. podczas likwidacji nośników archiwalnych oraz złomowaniu sprzętu komputerowego. Istnieją dwie najpopularniejsze metody kasowania danych: programowa oraz sprzętowa.

Metoda programowa, polega na kompletnym wymazaniu określonych danych na dysku, poprzez ich -jedno, lub -wielokrotne nadpisanie za pomocą dowolnego wzoru. Zazwyczaj stosuje się tzw. zero fill, czyli tzw proces zerowania. Po zastosowaniu takiej operacji nośnik można wykorzystać ponownie. Specjalistyczne badania wykazały, że wbrew powszechnej opinii – odzyskanie danych, już po ich jednokrotnym nadpisaniu nie jest możliwe. Dwukrotne nadpisanie usuniętych danych daje 100% pewności oraz brak możliwości odzyskania danych, nawet za pośrednictwem najwyższej klasy firm z zakresu data recovery.

Metoda Sprzętowa – Polega na usunięciu zapisanych danych za pomocą procesów fizycznych (wliczając również fizyczne zniszczenie nośnika). W przypadku dysków twardych oraz wielu innych rodzajów nośników magnetycznych – niszczenie danych może odbyć się za pomocą wykorzystaniem silnego pola magnetycznego, elektrycznego lub użycia siły mechanicznej. Ponowne wykorzystanie nośnika po zastosowaniu metody sprzętowej jest zazwyczaj niemożliwe lub bardzo utrudnione.