Po włączeniu komputera pojawia się komunikat: „Checksum error. Press F1 to continue”.  Co robić? CMOS Checksum Error – Defaults Loaded? Ww. błąd w większości przypadków nie oznacza niczego poważnego. „Checksum error” oznacza błąd tzw. sumy kontrolnej. Co robić? Zapraszamy do lektury!

Najczęstszą przyczyną występowania ww. komunikatu jest rozładowana lub słaba bateria podtrzymująca ustawienia BIOS-u. (programu pośredniczącego pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem.) bateria biosu służy do podtrzymania ustawień biosu poprzez podawanie stałego napięcia nawet w momencie, gdy laptop/komputer jest odłączony od źródła zasilania. Sytuacja występuje często po dłuższym nie używaniu komputera odłączonego od sieci, w ww. przypadku często występuje jednokrotnie i ustępuje. Po wciśnięciu przycisku F1 na klawiaturze ustawień  bios ustawienia komputera zostają przywrócone do wartości fabrycznych. Funkcję można również „wywołać” poprzez wybranie przycisk Delete, F1 lub F8, w zależności od tego producenta płyty głównej w Twoim komputerze i wybrać opcję: Load/Optimal/Best/Safe/Default Settings.

 

Sytuacja pojawia się ciągle?

Jeśli sytuacja powtarza się przy każdym uruchomieniu komputera, oznacza, że bateria jest uszkodzona i niezbędna jest jej wymiana. Jeśli po sprawdzeniu napięcia baterii miernikiem, moc miernika jest niższa niż 3V, oznacza to w 100% konieczność wymiany baterii BIOS. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby to zrobić – możemy zrobić to za Ciebie – zadzwoń! 512 614 437 (Warszawa).

Jaka bateria?

Najczęściej występujący model baterii w komputerach stacjonarnych to CR2032 (litowa).

Wymiana baterii bios w laptopie?

W wielu laptopach najczęściej występującym modelem baterii jest również CR2032, z tym, że występującym pod inną postacią – zaizolowaną, oraz podłączoną za pomocą specjalnej wtyczki lub złącza bezpośrednio do płyty głównej notebooka. Wymiana takiej baterii może okazać się o wiele bardziej kłopotliwa, niż bateria 2032 występująca w komputerze klasy PC. Pod żadnym względem nie można używać w notebooku baterii innego typu, niż została oryginalnie zaimplementowana przez producenta! Drobne spięcie wywołane nieodpowiednią baterią w skutkach może być bolesne finansowo. Niestety, część laptopów nie posiada wymiennej baterii BIOS, wówczas wymiana wymaga ingerencji w elektronikę płyty głównej. Często również dostęp jest bardzo utrudniony. W laptopach bateria bios-u może wyglądać następująco:

Po wymianie problem pojawia się ciągle?

Jeśli po wymianie baterii na nową (!) problem ciągle się powtarza https://schule-weiler.de/letter-v/index.html , najeży dokonać „twardego” resetu bios-u za pomocą zworki CLEAR CMOS na płycie głównej. Poszukaj w instrukcji obsługi swojej płyty głównej złącza CLR CMOS (lub podobnie brzmiącego) i zresetuj bios wg. zaleceń producenta. Jeśli to również nie poskutkuje – konieczne może okazać się ponownie zaprogramowanie bios-u komputera/laptopa lub naprawa płyty głównej.

Jak sprawdzić baterię bios?

Mając w ręku baterię oraz miernik napięcia – napięcie powinno wynosić 3v. Jeżeli wynosi mniej, niż 2V – bateria kwalifikuje się do wymiany.Istnieje również możliwość sprawdzenia baterii bez wyciągania z komputera! Pobierz i zainstaluj program AIDA64. Jeżeli model Twojej płyty głównej posiada możliwość pomiaru wartości baterii bios – wartość ta wyświetlana będzie w polu o nazwie VBAT.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *