… czyli w kilku krótkich punktach – „Co robię źle?’

zbyt proste hasło

Picture

Nawet mało doświadczony haker może złamać zbyt banalne hasło za pomocą tzw. słownikowych ataków. Dlatego wystrzegaj się używania jako hasła imion najbliższych, słów typu: admin, piesek, kotek, mama, dat urodzin, prostych ciągów klawiaturowych, jak „qwerty”, „qaz”, „12345” itd. Najsilniejsze i najbezpieczniejsze hasła powinny być złożone z kombinacji liter, znaków specjalnych (takich jak @, %, &), liter małych i wielkich oraz cyfr.

Wysyłanie haseł e-mailem lub sms-em

Picture

Zastanawiałeś się kiedyś, ile osób zna Twój PIN do karty bankowej? Dobrze by było, abyś był jedynym. Jeśli jednak musiałbyś PIN komuś podać, trzy razy byś się zastanowił, jak to zrobić, żeby nikt trzeci go nie znalazł. Tak samo jest z hasłem do komputera. Nie utrwalaj go w formie elektronicznej w treści maila lub sms-a, bo pierwszy lepszy haker z łatwością je może przechwycić.

Dzielenie komputera (np. z młodszym rodzeństwem)

Picture

Nastolatkowie uwielbiają ściągać z Internetu wszystko co darmowe – gry, filmy, muzykę. Niestety często nie zważając, czy jest to legalne, ani bezpieczne. W takim wypadku jedynym zabezpieczeniem dla własnego PC może być przeznaczenie do takich celów osobnego komputera w domu.

Otwieranie e-maili od nieznajomych

Picture

Niechciana poczta w Twojej skrzynce to zazwyczaj niegroźny, choć irytujący spam. Jednak wśród takiej śmieciowej korespondencji łatwo przemycić groźne wirusy, programy szpiegujące lub urządzenia do phishingu. Recepta jest prosta – nie otwieraj e-maili od nieznanych adresów, a już w żadnym wypadku nie klikaj w znajdujące się w nich załączniki – jeśli już jest „za późno” – nasz serwis może Ci pomóc!

Klikanie „w co popadnie”

Picture

Stara zasada „czytaj, co podpisujesz” działa również w Internecie. Wiadomo, że prawie nikt nie czyta przydługich warunków i licencji przy instalowaniu programów lub akceptowaniu regulaminów. Oczywiście dobrze byłoby, gdybyś to robił, ale wiadomo, jakie są realia. Ważne, abyś zawsze przyjrzał się i doczytał, co otwierasz, instalujesz i co instalacja pociąga za sobą. To tylko kilka minut, które pozwolą uniknąć czasem śmiertelnych dla komputera skutków.

2. Brak firewalla

Picture

Masz dom? Masz zamek Gerda. Masz samochód? Masz alarm. Masz gotówkę? Masz portfel i głębokie kieszenie. Masz Internet? Masz firewalla. Proste? Nie dla każdego. Cyfrowi przestępcy na całym świecie przeszukują sieć w poszukiwaniu niezabezpieczonych komputerów i włamują się do systemu, kiedy tylko nadarzy się okazja. Nie muszą Cię znać. Mogą nawet siedzieć w Tajlandii albo na Alasce. Nie masz firewalla – jesteś nagi i bezbronny w sieci. Proste?

4. Odpowiadanie na podejrzane wiadomości

Picture

Zazwyczaj próbę wyłudzenia w sieci, czyli phishingu, łatwo rozpoznać. Podejrzane linki, pytania, są nieudolną imitacją zwykłych wiadomości, pisane są łamaną polszczyzną i polecają wpłacić pieniądze na cudze konto. Ale należy być czujnym, bo nie zawsze tak prosto rozszyfrować naciągaczy. Przykładem wyglądającego bardzo wiarygodnie oszustwa pozostaje Welsoft, podający się za komórkę policji, który każe zapłacić grube pieniądze za odblokowanie komputera. Który wcale zablokowany nie jest. Strzeżcie się!

Pobieranie darmowych programów z niepewnych źródeł

Picture

Internet to nie tylko kopalnia wiedzy, ale również bogactwo darmowego oprogramowania (na tzw. licencji freeware). Podstawą jednak jest pilnowanie, aby każdy ściągnięty plik pochodził z zaufanego źródła. Dlatego za każdym razem uważnie doczytaj, co chcesz pobrać i pamiętaj, aby korzystać tylko ze stron producentów oprogramowania lub ewentualnie z popularnych i uznanych serwisów oferujących dostęp do darmowego software’u.

Ignorowanie aktualizacji oprogramowania

Picture

Denerwujące są wyskakujące okienka z pytaniem, czy chcesz zaktualizować Windowsa, antywirusa, przeglądarkę lub jakikolwiek inny program, prawda? Chce się czy nie chce – aktualizować trzeba. We własnym interesie Każda nowsza wersja programu jest nie tylko bardziej funkcjonalna i stabilna https://becejprevoz.com/zyrova/index.html , ale też lepiej zabezpieczona przed różnymi przeoczonym wcześniej zagrożeniami. Aktualizuj natychmiast!

Bezmyślność

Picture

Najlepszy antywirus, firewall i bogata wiedza komputerowa nie pomogą, jeśli nie zachowasz zdrowego rozsądku, poruszając się w sieci. Myślenie ułatwia życie!
admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *