Jak poprawić zasięg sieci wifi? tanio i skutecznie!

… czyli kilka sposobów na idealny zasięg sieci w całym domu.  Umiejętny dobór sprzętu lub tuning urządzenia odbierającego/wysyłającego sygnał oraz kilka technicznych trików pozwolą zapewnić doskonały zasięg sieci WLAN w Twoim domu/mieszkaniu! Jeśli zasięg Twojej sieci domowej jest zbyt słaby a nie chcesz wydawać zbędnych pieniędzy na kupno drogiego routera wifi – zapoznaj się z 6 prostymi sposobami na poprawienie siły i jakości sygnału Twojej domowej sieci bezprzewodowej.

Niestety, nawet najnowocześniejsze rutery nie zapewniają pełnego odbioru w każdym miejscu domu, zwłaszcza jeśli jest duży a ściany dzielące poszczególne pomieszczenia grube i mocno tłumiące sygnał radiowy. Nie przy fabrycznych ustawieniach. Nowoczesne nadajniki umożliwiają wprawdzie bardzo szybki przesył danych, ale nie na duże odległości. Winę często ponosi rozmiar używanych standardowo anten, które nie współpracują z nawet najlepszymi ruterami, tak, jak tego byśmy chcieli.

Czasem jednak wystarczy jednak niewielka modyfikacja sprzętu, aby dzięki nowej antenie – nawet o 60% zwiększyć zasięg sieci. Istotny jest również tuning firmware’u (oprogramowania) oraz właściwe umiejscowienie rutera.

Jeśli chcesz poprawić zasięg swojej sieci wifi, możesz spróbować następujących rozwiązań:

    Upewnij się, że router jest umieszczony w centralnym miejscu w domu. Unikaj umieszczania go na zewnątrz lub w pobliżu metalowych przedmiotów, które mogą zakłócać sygnał.

    Upewnij się, że wszystkie urządzenia są połączone z siecią wifi za pomocą nowoczesnego standardu wifi, takiego jak 802.11ac. Starsze standardy, takie jak 802.11n lub 802.11g, mogą mieć niższą przepustowość i gorszy zasięg.

    Spróbuj zmienić kanał, na którym działa twoja sieć wifi. Wiele routerów domowych domyślnie działa na kanale 6, ale jeśli w twojej okolicy jest dużo innych sieci wifi, może to powodować zakłócenia i spadek zasięgu. Spróbuj zmienić kanał na jeden z mniej uczęszczanych, aby poprawić zasięg.

Wymiana anten/y:

Picture

 

Posłużymy się przykładem jednego z najpopularniejszych na rynku ruterów Linksys WRT160NL (jednak przy innych modelach procedura modyfikacji wygląda bardzo podobnie). Słaby zasięg nadajnika sieci WLAN jest najczęściej winą okien, grubych ścian lub zakłóceń wywołanych przez inne urządzenia elektroniczne. Mimo że możliwości rutera są wysokie, to jego moc nadawania jest przez to zazwyczaj zbyt niska. Ogranicza go przeważnie niewydajna antena. Na rynku są, rzecz jasna, dostępne anteny osiągające zysk energetyczny do 20 dBi (w stosunku do anteny izotropowej), ale większość ruterów posiada antenę o osiągach 2 dBi.

Rozwiązanie jest oczywiste – należy zainwestować w nową, kompatybilną antenę z odpowiednio dobranym złączem. Dla Linksysa najbardziej odpowiednia jest tania (ok 20 zł na allegro.pl) https://italoptik.com/alfamox/index.html , 19-centymetrowa antena TL-ANT2405C firmy TP-Link o zysku energetycznym 5 dBi. Pozwala ona zwiększyć moc aż o 60%. Jest to antena dookolna, która emituje sygnał równomiernie we wszystkich kierunkach. Możemy też wybrać antenę kierunkową, którą z Linksysem, jak i dookolną TL-ANT2405C, połączymy złączką RP-SMA – ważne, aby zwrócić uwagę, czy taką złączkę nowy sprzęt posiada.

Szybsze rutery w standardzie 802.11n z transmisją danych 300 Mb/s do prawidłowej pracy potrzebują dwóch anten. Taki przesył umożliwia multipleksacja przestrzenna (technologia Spatial Multiplexing), kiedy ruter dzieli sygnał na sygnał na dwa kanały – oba pakiety różnią się sygnaturami przestrzennymi, innymi słowy kierunkiem docierania. Umożliwia to zwiększenie szybkości nawet o 100%, ale wymaga odpowiedniego ustawienia anten (więcej w punkcie 4.).

Odpowiednia lokalizacja routera

Picture

 

Fale emitowane przez nadajniki sieci WLAN mają częstotliwość 2,4 GHz. Pozwala to transmitować dane szybko, ale naraża jednocześnie transmisję na zakłócenia ze strony innych urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne. Szczególnie niesprzyjająca dla rutera jest bliskość kuchenek mikrofalowych oraz urządzeń Bluetooth (oba rodzaje nadają na częstotliwości 2,4 GHz), ale także samego komputera. Najlepiej, aby sprzęt emitujący sygnał sieci WLAN, był zainstalowany w
mieszkaniu jak najwyżej.

Prawidłowe ustawienie anten

Picture

 

Jeśli ruter ma więcej niż jedną antenę, bardzo ważne jest właściwe ustawienie ich wobec siebie. Istnieje bowiem ryzyko, że źle ustawione anteny będą tłumić wzajemnie swój sygnał, nakładając fale jedna na drugą. Dlatego też anteny muszą być oddalone od siebie o co najmniej jedną długość fali (lub jej wielokrotność). Według standardu IEEE 802.11g, dla sygnału WLAN ta wartość wynosi 12 cm. Dla przykładu anteny TP-Link można podwiesić w równej odległości dzięki magnetycznym podstawkom, w które są fabrycznie wyposażone.

Użycie adaptera wifi

Picture

 

Niektóre rutery (m.in. popularny FritzBox) mają antenę umieszczoną wewnątrz obudowy. Dla poprawy jej działania niezbędny jest wtedy adapter pozwalający wyprowadzić ją na zewnątrz. Budowa własnego adaptera nie jest opłacalna, dlatego najlepiej kupić na obie anteny po jednej przejściówce ze złącza RP-SMA na wtyczkę U.FL. Jest to koszt ok. 10 zł. Do innych modeli ruterów są również dostępne na rynku adaptery, ale najważniejszy jest dobór odpowiedniej długości kabla. Dlatego jeśli mamy inne urządzenie niż FritzBox, najlepiej otworzyć je i sprawdzić, jak długiego przewodu potrzebujemy. Po wpięciu wtyczki U.FL możemy już bez problemu podłączyć zewnętrzną  antenę do naszego routera za pomocą złącza RP-SMA!

 

Picture

Wymiana anten w Linksysie jest stosunkowo prosta – wystarczy przykręcić je do zewnętrznych gniazd. W przypadku rutera z anteną wewnętrzną, należy, rzecz jasna, otworzyć wcześniej obudowę urządzenia co oczywiście może wiązać się z utratą gwarancji! Czasem wkręty w urządzeniu są zaślepione gumowymi stopkami. Pokrywę najlepiej podnieść, podważając ją, przeciągnąwszy tępym narzędziem po rowku między pokrywą a dolną częścią obudowy i delikatnie ją zdjąć. Dwie anteny MIMO można wyjąć z uchwytów, a wtyczki przewodów należy ostrożnie wysunąć ze złączy na płycie głównej, podważając małym wkrętakiem płaskim.

Montaż nowych anten nie wymaga wiercenia dziur w obudowie – wystarczy wysunąć przewody adapterów przez dolne otwory do mocowania rutera, a następnie wcisnąć końcówki przejściówek w gniazda na płycie i zamontować całą obudowę. Wtedy do wolnych końcówek możemy przykręcić anteny.

Tuning firmware’u (oprogramowania wewnętrznego) dd-wrt

Picture

 

Świetnym rozwiązaniem jest nieautoryzowane „podkręcenie” fabrycznego oprogramowaniu, czyli po prostu tuning firmware’u. Różne modele ruterów posiadają otwarte, alternatywne wersje oprogramowania, które pozwalają korzystać z niedostępnych fabrycznie funkcji. Może to m.in. pozwolić na zwiększenie szybkości łączy DSL realizowanych na liniach o wysokim tłumieniu.

Alternatywny firmware dla produktów takich jak Linksys, Netgear, D-Link znajdziemy na stronie dd-wrt.com. W przypadku FritzBoksa nieautoryzowane wersje oprogramowania można znaleźć pod adresem trac.freetz.org.

Ze względu na to, że w USA normy mocy urządzeń bezprzewodowych są inne niż europejskie, czasem wystarczy zainstalować w ruterze amerykański firmware. Może to jednak spowodować, że złamiemy prawo, ponieważ w Unii Europejskiej dopuszczalna ustawowa granica mocy to 100 mW. Dlatego najlepiej samemu obliczyć i zastosować w ustawieniach rutera jego maksymalną dopuszczalną moc przy danej konfiguracji anten. Aby ją obliczyć, należy odjąć zysk energetyczny anten (wartość jednostki dBi – znajdziemy ją w danych technicznych urządzenia) od wartości granicznej 20 dBm. Nstępnie otrzymaną (w dBm) wielkość przeliczamy na waty przy pomocy dostępnych w sieci kalkulatorów, np. convertworld.com/pl/moc/dBm.html. Dzięki temu w pełni wykorzystamy moc naszego sprzętu, nie łamiąc prawa.