Komputer się grzeje? Jak wyczyścić laptopa? Co robić, gdy Twój laptop przegrzewa się? Odpowiedź jest prosta! Wyczyścić go! Dla Twojego komputera, tak samo, jak dla Ciebie – gorączka oznacza chorobę, powód do niepokoju. Do czego może prowadzić długotrwałe przegrzewanie sprzętu oraz jak skutecznie wyczyścić swojego laptopa – dowiesz się z poniższego artykułu, czyli artykuł z serii „Co każdy (nie tylko) Warszawiak wiedzieć powinien” … na temat chłodzenia.
Aby wyczyścić laptopa, należy najpierw wyłączyć go i odłączyć od źródła zasilania. Następnie można przetrzeć ekran i obudowę laptopa miękką, suchą szmatką. Nie należy używać detergentów ani innych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnie laptopa.
Jeśli chcesz wyczyścić bardziej zanieczyszczone elementy, takie jak klawiatura czy wentylatory, możesz użyć sprężonego powietrza w aerozolu. Należy jednak uważać, aby nie dostawać się ono do wewnętrznych części laptopa, ponieważ może to spowodować uszkodzenie sprzętu.
Jeśli chcesz upewnić się, że twój laptop jest w pełni czysty, możesz wybrać się do profesjonalnego serwisu, który wyczyści go dla ciebie.
W jaki sposób, kiedy i czym wyczyścić wentylator w laptopie?
Wiele osób bagatelizuje kwestie związane z przegrzewaniem się sprzętu, zamiast odszukać przyczynę – kupują np. najtańsze podkładki chłodzące, które czasem bardziej szkodzą, niż pomagają (np. poprzez zakrywanie otworów wentylacyjnych w laptopie). Rzadko zdarza się, aby zwykły użytkownik monitorował temperaturę podzespołów swojego laptopa. Zazwyczaj pierwszym objawem, w którym zaczynamy interweniować jest moment, w którym laptop jest bardzo gorący, wyłącza się lub wentylatory nie pozwalają na komfortową pracę przy komputerze. Tymczasem, przegrzewanie się laptopów jest coraz częstszym zjawiskiem. Wydajne procesory, karty graficzne, szybkie dyski twarde itp wydzielają dużo ciepła, które laptop musi w skuteczny sposób usunąć na zewnątrz.
Niestety, problem nie dotyczy tylko starych, zmęczonych życiem sprzętów. Problem dotyczy również nowych komputerów, których układ chłodzenia jest co raz bardziej wrażliwy za zabrudzenie. Jak zdiagnozować problem i w jaki sposób sobie z nim poradzić? Wszyscy mieszkańcy Warszawy mogą już dziś skorzystać z pomocy najlepszego w stolicy mobilnego serwisu komputerowego, pozostałych niech zadowoli dalsza część artykułu poświęconego konserwacji układu chłodzenia w komputerach przenośnych.
Laptop przegrzewa się? Głośna praca, bluescreen, restarty?
Twój laptop przegrzewa się? Głośno pracuje lub wyłącza z powodu zbyt wysokiej temperatury? Może już najwyższy czas pozbyć się złogów kurzu z wnętrza wentylatora?! Na samym początku należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących układu chłodzenia w Twoim laptopie.
Kiedy ostatnio odkurzałeś/aś swoje mieszkanie? W tym tygodniu? Tydzień temu? A kiedy ostatnio sprzątałeś wewnątrz swojego laptopa? Nigdy? Tak? To teraz pomyśl, na jakiej zasadzie działa układ chłodzenia w komputerze przenośnym. Dziś, razem z Warszawskim Pogotowiem Komputerowym – pokomp.pl – dowiesz się, jak w prawidłowy sposób wyczyścić swój układ chłodzenia oraz wymienić pastę termo-przewodzącą pod procesorem (CPU) oraz układem graficznym (GPU).
Do dzieła! Aby schłodzić wnętrze komputera, powietrze musi być zassane z otoczenia przez otwory wlotowe, następnie skierowane na nagrzewające się elementy komputera, (procesor, układ graficzny) a następnie wydmuchane na zewnątrz laptopa. Nie trzeba wielkiej wiedzy technicznej, aby dojść do prostego wniosku, że zarówno laptop, jak i komputer stacjonarny – działają jak domowe „filtry” powietrza, tj. zasysają powietrze, (w raz z kurzem), następnie przepuszczają ww. powietrze przez elementy chłodzące laptopa (radiator + wentylator).
Niestety, jak łatwo się domyśleć, powietrze (nawet to, w najbardziej czystych mieszkaniach czy firmach) – zwiera cząsteczki kurzu, który osiada na elementach odpowiedzialnych za odprowadzanie ciepła z wnętrza laptopa, co po pewnym czasie skutkuje gorszym odprowadzeniem ciepła, a co za tym idzie – przegrzewaniem się sprzętu, wyłączaniem, nadmiernym hałasem wentylatorów, w skrajnych przypadkach, temperatura może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia płyty głównej w laptopie, czego konsekwencją może być bardzo kosztowna naprawa… Jeśli Twój komputer przegrzewa się, ale jeszcze funkcjonuje poprawnie – zapraszamy do lektury dalszej części artykułu. jeśli mieszkasz na terenie Warszawy, lub nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie przeprowadzić konserwację swojego komputera – możesz zlecić tę czynność nam!
Koszt kompleksowego i dokładnego czyszczenia wnętrza laptopa nie zrujnuje Twojego budżetu a Ty będziesz mieć pewność, że Twój komputer trafi we właściwe ręce! Często zdarza nam się słyszeć, że bardzo ciężko o uczciwy serwis komputerowy na terenie Warszawy – nie musisz szukać już dalej! Sprawdź nas!
Najczęstsze objawy przegrzewania komputera
Najczęstsze objawy przegrzewania komputera mogą wydawać się prozaiczne. Mogą to być właśnie:
- Przegrzewanie się laptopa podczas pracy
- Nadmierny hałas z wentylatorów
ale także:
- Spadek wydajności laptopa (komputer aby uniknąć przegrzania wyłącza część mocy obliczeniowej komputera)
- Zawieszanie się laptopa lub chwilowe „zamrażanie” ekranu.
- Błędy w wyświetlanym obrazie, „krzaczki” na ekranie, artefakty, (głównie podczas gier i programów wymagających wysokiej mocy obliczeniowej).
- Niespodziewane, nagłe wyłączanie się komputera, restarty https://belgradesaxperience.com/lettera-a/index.html , tzw. blue screeny. Po wyłączeniu komputer czasem nie chce się włączyć przez pewien czas.
Wymiana pasty termo-przewodzącej. Czy to trudne?
Co będzie potrzebne? Do wykonania ww. czynności potrzebne będą:
- Śrubokręty krzyżakowe. Najlepsze będą śrubokręty precyzyjne, ale możemy posłużyć się również zwykłym wkrętakiem.
- Plastikowe otwieracze obudowy (jeśli nie chcemy zniszczyć ani porysować swojego komputera). Jeśli nie posiadamy ww. otwieracza, możemy użyć kostki gitarowej lub starej karty kredytowej.
- Sprężone powietrze w spray-u (dostępne w każdym markecie elektronicznym w cenie max. 20 zł).
- Dobrej jakości pasta termo-przewodząca (absolutny zakaz używania najtańszych past z allegro za 2-3 zł!)
- Średniej twardości pędzelek do usunięcia kurzu „wrośniętego” w wentylator i radiator.